E-Fatura Sisteminde Fatura Kesme Alternatifleri Nelerdir?

  • E-Fatura ile ilgili düzenlemeleri yapan GİB bizlere hem kendi iç bünyesinde ve hem de entegre sistemlerle fatura kesme alternatifleri sunmuştur. En başta şunu belirtelim ki, mutlaka ücret ödeme zorunda kalarak e-fatura sistemine geçmek zorunda değilsiniz. Bu aşama da, efatura.gov.tr internet adresindeki e-fatura portal aracılığıyla ücretsiz e-fatura hazırlayabilirsiniz. Buradaki gerekli düzenlemeleri manuel olarak internet sitesi üzerinden yapabilirsiniz. GİB bu portal aracılığıyla, sistemi tanıtmak ve yaygınlaştırmayı tasarlamıştır. Aynı zamanda fatura adedi yüksek olmayan işletmelere bu uygulama ile bir imkan sağlamıştır.
  • E-Fatura sisteminde en yaygın kullanılan alternatiflerin başında ise Maliye tarafından yetkilendirilmiş özel entegratör firmalarından biri aracılığıyla e-faturalarınızı sorunsuz bir şekilde oluşturabilirsiniz. Bu Özel Entegratör Firmaları, uygulama olarak size sundukları Entegratör yazılımı ve buna uygun donanımı ile sizin kullanmakta olduğunuz muhasebe programınızdan gerekli bilgileri alır ve e-faturaya dönüştürür. Böylelikle düzenlenmiş e-faturaları kendisine aitbir uygulama paket program aracılığıyla muhasebe sisteminize aktarır. Bunun için bir entegrasyon yazılımı kullanmanıza ihtiyacınız vardır.
  • Bir diğer alternatif ise firmanızın Ticari Paket-Muhasebe programınızı kullanarak, e-fatura sisteminizi maliye ile entegre ederek faturalarınızı oluşturabilirsiniz. Bu tam anlamıyla entegrasyon dediğimiz bütünleşik yapıdır. Bu yapıyı genellikle, günlük olarak çok yüksek fatura kesme adetine sahip olan firmaların kullanımı için daha uygundur. Ticari Paket programınızla hazırlanan satışlar, muhasebe sistemiyle bütünleşik olarak çalışarak, Paket Program üreticisi tarafından üretilen yapı ile faturalar özel bir yazılım ve arayüz ile e-faturaya dönüşür. Aynı zamanda tedarikçi firmaların e-fatura sistemi üzerinden gönderdiği e-faturalar da yine kullandığınız aynı yazılım ve arayüz uygulaması ile paket programınıza ve muhasebeye aktarılır. Buradaki kayıt oluşturma sistemi otomatik yapılır. Bu uygulamanın en ehemmiyetli kısmı ayrı bir entegrasyon yazılımı kullanmadan direkt GİB ile haberleşir ve olayların takibi ve kontrolü tamamen sizin elinizde olur.
  • Sisteme giren firmaların bilmesi gereken bir diğer husus ise, siz bu alternatiflerden sadece birini kullanabilirsiniz. Yani aynı anda iki farklı yöntemi kullanamazsınız.